خاطرات یک سفر

فصل تیر ماه فرارسید تدارک سفر از ماههای قبل پیش بینی گردیده بود ، سفر به خارج از کشور تدارک بیشتری میطلبد چرا که تدارک روادید و گذر از سیستم بوروکراسی سفارتخانه ها امروزه کار ساده ای نیست اما در این مورد سخت گیریها به دلیل موقعیت و مقررات خاص سفارت سوئیس مراحل را پیچیده تر کرد با تمام این موارد به قول معروف عبور ازهفتخوان رستم با توجه به تجربه قبلی اندکی سهل گردید و از طرفی جاذبه های سیاحتی این کشور نیز مشقات آنرا سهلتر مینمود .

ساعت یازده صبح 91/4/3در فرودگاه زوریخ پیاده شدیم ، امکانات فرودگاه خصوصاً سیستم جابجائی مسافران بکمک قطار درونشهری امتیازات این فرودگاه بین المللی را به چشم مینوازد .

                                        (نمائی از فرودگاه شهر زوریخ )

ویژگیهای موقعیت جغرافیائی سوئیس ، این کشور را از سایر کشورهای اروپائی ممتاز نموده است و آن دارا بودن منابع آب های طبیعی شامل رودها و دریاچه های فراوان در بستر کوهستانهای جنگلی با بهره مندی از بارانهای مداوم ، چشم انداز همواره سر سبز این کشور را فراهم نموده و از طرفی کار و تلاش چشمگیر مردمان آن نیز بکمک تلاش و خلاقیت و زیبا سازی بهینه ، آنرا به صورت سرزمینی سرسبز و آباد به نمایش گزارده است .

                         (تصویری از شهرمایرینگن در30کیلومتری شهر لوزرن91/4/12)

تلاش و خلاقیت درمدیریت و عمران شهری و بین شهری بگونه ای مشهود است که فاصله ای بین مناطق شهری و روستائی مشهود نیست و میتوان گفت عدالت نسبی در بهره مندی از مواهب طبیعی و امکانات حاصل از تلاش این مردمان در تمامی نقاط این کشور مشهود و مثال زدنی است .

عدم تمرکز جمعیت در شهرهای خاص بکمک راههای ارتباطی که از آخرین متد مهندسی و امکانات ارتباطی بهرمند میباشد جاذبه های گردشگری آنرا افزون نموده بگونه ای که علاوه بر جمعیت زیر ده میلیونی این کشور ، به همین میزان توریست همزمان در آن تردد مینمایند .

                                              راههای ارتباطی شهر زوریخ)

توجه به زیبائی و خلاقیت در آرایش زندگی مردم چه در طبیعت تسخیر شده و چه در اماکن مسکونی به ظاهر ساده و آراسته بکمک هنر باغبانی و پرورش گلهای زینتی و متنوع و صنایع دستی در معابر عمومی و ورودی منازل مسکونی درتمامی نقاط بدون استثناء مشهود و تحسین برانگیز است .

                     (نمای بیرونی خانه های شهر بیر در 30کیلومتری زوریخ)

زمینهای کشاورزی با بهره مندی از مواهب طبیعی و بارانهای دائمی و نیز با بهره گیری از آخرین تکنولوژی مهندسی کشاورزی آباد و مورد بهره برداری قرار گرفته و تنوع محصولات و تناوب کاشت در کلیه زمینها دیده میشود بگونه ای که هیچ نقطه بایر و بلا استفاده ای در این سرزمین دیده نمیشود

                                  (تصویر مزرعه ای درنزدیکی شهر بیر91/4/15)

  رعایت قوانین و قواعد زندگی شهری با اعمال مدیریت کارامد و فراهم نمودن زیرساختهای مورد نیاز زندگی شهری ، فرهنگ احترام به قانون را در میان مردم  چنان بالا برده که از دخالت مستقیم مأمورین دولتی و حضور پلیس بی نیاز گردیده و نتایج آن در کلیه مناطق بدین صورت مشهود است : 1- اولویت حقوق عابرین پیاده و نهادینه شدن فرهنگ عابر محور در تردد خیابانها . 2 - عدم استفاده از بوق توسط وسائل نقلیه و آرامش روانی کامل در رانندگی با رعایت دقیق قوانین مربوطه . 3- ترافیک روان وسائل نقلیه شهری و بین شهری . 4 - عدم ضرورت حضور پلیس در معابر عمومی .

 

علیرغم موقعیت ژئو پلیتکی سوئیس با داشتن مرزمشترک با کشورهای آلمان ، فرانسه ، ایتالیا و اطریش و پذیرش معاهده شینگن ، کشوری است مستقل که بصورت کاملاً فدرالی اداره میشود و از بسیاری ازتصمیمات اتحادیه اروپا تبعیت نمیکند از جمله عدم دخالت در منازعات سیاسی بین المللی ، عدم حضور نظامی در ناتو ، داشتن واحد پول " فرانک " مستقل از " یورو " دارای امن ترین سیستم مالی و بانکی در جهان و ...

با وجود عدم مشارکت در جنگهای جهانی و حتی نداشتن جنگ حداقل در دو قرن اخیر ، منازل مسکونی آنان بصورت ضد اتمی ساخته میشود که نتیجه آن آرامش روانی مردم میباشد .

علیرغم عدم بهره مندی از معادن فسیلی گاز و نفت ، انرژی مورد نیاز کشور از طریق برق حاصل از توربینهای آبی تأمین میگردد 

                   (نمائی از آبشار رودحانه راین در شهر شافهاوزن 91/4/14)

کشور سوئیس با داشتن موقعیت های مورد اشاره جزء کشورهای دارای بالاترین سرانه درامد و سطح معیشتی مردم است و ازجمله گرانترین هزینه زندگی را نیز دربین سایر کشورهای منطقه دارا میباشد

 

/ 3 نظر / 42 بازدید
حقدوست

[گل][لبخند] سلام دوست ارجمند[گل][لبخند] [گل][گل] آیا می‌‌دونی فرق «آخربین» با «آخوربین» چیه؟ اگر دوست داشتی، بیا تو وبلاگم و بخون. http://bia2mofid.persianblog.ir [گل][گل] [گل][گل] [گل][گل] [گل][گل] [گل][گل] آتش جهنم با سه نفر سخن می‌‌گوید بعد آنها را می‌‌بلعد + کیفر طعنه زدن به مؤمن و بردن آبروی او http://bia2mofid.persianblog.ir [گل][گل] [گل][گل] [گل][گل] اگر در بخش «صفحات وبلاگ» و «موضوعات وبلاگ» هم نگاهی بندازی، مطمئنم مطالب نابی خواهی یافت. منتظر حضور گرم شما عزیز هستم.

Arefeh

I hope one day we would have such a perfect system in our country Iran and of course a high-level culture of life for our people

Atefeh

It was so useful information and the pictures were very beautiful...I hope you 'll see all around the world...